Паспорт району


 

pasportgolovnanew

ПРАПОР ТА ГЕРБ ЯМПІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ
Символами Ямпільського району є Прапор та Герб, затверджені рішенням районної ради 22.01.2002 року.
praporyamp
Прапор має прямокутну форму поділену на дві частини блакитно – жовтою хвилястою стрічкою, що відображає державну символіку. Верхня частина полотнища має малинове забарвлення, яке використовують в прапорах козацької доби. Нижня частина полотнища зеленого забарвлення, як і в гербові несе символіку аграрного сектору району. В центральній частині полотнища зображено хрест мальтійського типу, який має жовте забарвлення, обрамоване золотистим кольором, як символ глибоких історичних традицій козацького краю.
gerbyampil2Герб. Одним із найголовніших елементів герба є гербовий щит. В правій частині герба зображення подільського сонця, над яким знаходиться козацький хрест, у верхній частині щита відтворено Волино – Подільська височина. В центральній частині щита змальовано човен на швидкоплинній річці голубого кольору. На голубому фоні річки – пороги, що характерно для
місцевої ділянки Дністра. Над щитом знаходиться срібна корона (башта), яка має три зубці, є символом повітового самоврядування. З правого і лівого боку щита обрамлення колоссям пшениці, перев’язаним жовто – блакитною стрічкою. В нижній частині перерізу розміщено справа і зліва дві виноградні китиці що є символом родючості і життєдайності.

 

 


СТРУКТУРА УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРАТИВНО – ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ

ЯМПІЛЬСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
rdaphoto

 

 

 

 

 

 golovaВдовцов
Михайло Михайлович
голова райдержадміністрації
Апарат районної державної адміністрації нараховує 34 од.
Всього державних службовців ( штатних) – 97 од.

 

 

 

 

ЯМПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

IMG_7997
 Гаджук
Сергій Іванович
голова районної ради
Апарат районної ради нараховує – 13 од.
До складу районної ради обрано 34 депутати.

 

 

 

 

 


ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНА ДОВІДКА
 У кольоровому різнобарв’ї Поділля Ямпільщина посідає особливе місце. Район розташований у південно – західній частині Вінницької області й нараховує 39 сільських населених пунктів та місто Ямпіль. Сім невеликих річок перетинають з півночі на південь Ямпільщину, створюючи мальовничі і неповторні за своєю красою куточки природи. Усі вони впадають у швидкоплинну гірську ріку Дністер, що протікає південно – західним кордоном району. Краса та велич цієї ріки оспівані в піснях та поезіях минулого і сучасності. Бурхливий Тірас, як в давнину називали цю річку, сьогодні є частиною тих 86 км державного кордону, що розділяють Україну з Республікою Молдова. Це сусідство здавна стало братнім і дружнім, і сьогодні надає неповторності та колориту звичаям і традиціям ямпільчан. Тож, охоплена кільцем із п’яти районів Вінницької області та двох молдовських районів, Ямпільщина, наче перлина у дорогоцінній оправі, вражає гостей своєю особливістю. Починаючи з XVI століття, куди джерела відносять перші відомості про Ямпіль (1580 р.), ця земля була торговим центром, повітовим містечком, краєм, де писались історичні – героїчні та трагічні сторінки національно – визвольної боротьби.     Пам’ятки історії с. Буша, скіфські поховання с. Пороги, Клембівські вишиванки, каменотесні вироби, запальні козацькі пісні – ось неповний перелік того, чим вразить Вас Ямпільщина.Людина населяла Ямпільську землю тисячі років, ще з кам’яної доби. Сліди її діяльності можемо помітити скрізь. Досконалі за формою та технікою виготовлення, кам’яні вироби епохи неоліту дають змогу уявити образ їх творців, які стоять на одному щаблі розвитку із сучасною людиною.

kartaПерші відомості про Ямпіль відносять до XVI ст., коли поселення було торговим центром, єдиним на Поділлі осередком розвитку каменотес них промислів. Вироби місцевих ремісників повсюди користувалися великим попитом. Ямпіль мав торгові зв’язки з Римом і Венецією з постачання “золотої” подільської пшениці. Після Люблінської унії Ямпіль входить до Брацлавського воєводства.
На початку 1651 року шляхетське військо рушило на Ямпіль. У ніч на 6 березня воно увірвалося до містечка, пограбувало міщан, зруйнувало будинки, винищило майже 10 тисяч чоловік. Внаслідок Ямпіль довго залишався запустілим і відродився вже як незначне село. За даними 1775 р. в Ямполі налічувалося 113 хат.
Після возз’єднання Правобережжя з Росією в 1795 р. Ямпіль став повітовим містечком Брацлавського намісництва і одержав власний герб. Але залишився приватновласницьким володінням і переходив з руку руки.
У другій половині XIXстоліття в Ямполі з’явились дрібні підприємства. На початку XX ст. заселена територія Ямполя становила 450 десятин Тут було27незамощених вулиць і п’ять майданів Містечко освітлювалось лише 62 гасовими ліхтарями. Ямпіль вважався одним із найбідніших повітових міст Подільської губернії.

gimnasiaСьогодні Ямпільський район має суто аграрну спрямованість сектору економіки, екологічно чистий, є можливості до інтенсифікації туристичної діяльності,  посилення взаємозв’язку інфраструктури туризму з іншими сферами соціально-економічного та культурного розвитку.Реалізацію державної політики в галузі культури на Ямпільщині здійснює 64 заклади культури і мистецтв, серед них чотири музеї та Державний історико-культурний заповідник “Буша”. За рік тут буває майже 25 тис відвідувачів Діяльність галузі забезпечують 166 кваліфікованих працівники, з яких 90 – у сільській місцевості  В закладах культури діє 130 аматорських колективів, з яких десять мають звання “народний”.

cerkva

В районі – 118 пам’яток археології 53 – історії, чотири – монументального мистецтва, два – архітектури. До пам’яток культури та архітектури відноситься Свято-Миколаївська православна церква, яку побудовано в XVIІI ст. Створено “Словник пам’яток Ямпільського району який увійшов до “Зводу пам’яток культурної спадщини України”. Ведеться дослідницько-пошукова робота відповідно до Концепції розвитку народної культури Вінниччини.
На розвиток “зеленого туризму” на території району, здійснення комплексу заходів щодо місцевої інфраструктури туристичного бізнесу, що сприятиме відродженню історико-культурних пам’яток та традиційних народних промислів спрямовано проект “Земля легенд, пісень і сонця”.
На території Ямпільського району нині одне місто – Ямпіль А кілька століть тому містами були відомі історична Буша і… Цекинівка
skelnihrambushaНині немає достовірних даних хто найдавніший: Буша. Ямпіль Цекинівка? Біля цих міст знаходили поселення трипільської (ІУ-Ш тис. до н. є.), черняхівської (ІІІ-ІУ ст.н.е ) культур, сюди сягали кордони Скіфії, Сарматії, які підтримували зв’язки з грецькими колоніями Причорномор’я, Балканами, Кавказом, Передньою і Малою Азією. Воно й зрозуміло, бо Дністер сприяв розвитку міст на річковому торговельному шляху. У XIII-XV ст. важливу роль у чорноморській торгівлі грали генуезькі купці, які укріпились в Криму. На кораблях, навантажених сукном, вином, маслом, прянощами, вони піднімалися по Дністру скуповували зерно, шкіри, хутра, віск, мед. Тоді Цекинівку вони називали давньою Ольхонією. Перший письмовий документальний спогад про Цекинівку (хоч її не названо) є в листі господаря Богдана III, сина Стефана польському королю від 1 червня 1512 р. Він просить передати йому млини, які розташовані “против нашего замку Сороцкого, котрих млини сут тому нашему городу Сороцкому. то єсть сторожа от поганьства”.
В літописі Самовидця, одній з найвидатніших історіографічних пам’яток і одному з най достовірніших історичних джерел XVII ст. пишеться: “Того ж року (1682), господар волоській, загнавши волости немеровскіє и усіх побожан (жителів Побужжя), будовал себе двор у Цекиновці. на гем боці Дністра, на мешканя, и у Немерові от себе наказного гетьманом зоставует. И от того часу особливій господар стал над Україною, почавши (правити) от Дністра до самого Дніпра, а у Волохах ній господар над волохами…”. Отже, влада волоського господаря Дуки розповсюджувалася не лише на Брацлавщину, а на значну територію Правобережжя, в свою чергу Цекинівка стає “стольним містом” Правобережної України Тому й було збудовано фортеця для прикриття бродів з боку Цекинівки.
У 1711 р. Петро І здійснював прутський похід і базувався на цекинівських землях. У 1787 р тут перебували війська О, В. Суворова
Сюди здійснювали походи Б Хмельницький, його син Тиміш, козаки.
Наприкінці XVIII ст. Цекинівка стає адміністративним центром Ямпільського повіту Подільської губернії Причиною цьому, мабуть, було те, що вона знаходиться навпроти значного укріпленого молдавського м. Сороки, а також на прямому ямському тракті, який простелявся з Тульчина до Кишинева. Але навесні 1804 р. Дністер затопив Цекинівку. Державні установи повертаються до Ямполя і з цього ж року за указом російського царя Олександра І його було остаточно затверджено повітовим містом Подільської губернії.
brasletiporogiЯмпільський край славиться своєю історичною спадщиною. В 1984 році під час охоронних розкопок кургану біля села Пороги археологічною експедицією обласного краєзнавчого музею був досліджений  курган, рівного якому за своїм науковим спадком ще не було. Це багате поховання сарматського часу, що відносять до 70-80 рр. н.е. В чоловічому похованні знайдений дубовий саркофаг, в якому поховано сарматського вождя. В двох метрах на південний схід від чоловічого знаходилось жіноче поховання знатної сарматки. Згідно гіпотез похованим може бути цар сарматів Інесмей, що загинув в районі сучасного Ямполя (в той час за картою Птоломея там знаходилось місто Клепідава). Численні прикраси, знайдені в сарматських могилах виготовлені із золота найвищої проби та інкрустовані кольоровими вставками. Кинжал, залишки лука, меч в шкіряних піхвах – усе це має накладки із золотих пластин та інкрустоване золотою пастою. У жіночому похованні знайдені предмети: кругле срібне дзеркальце, золоті підвіски. На фалангах обох рук були персні. Весь одяг був розшитий золотими квіточками, розетками, а нижня частина його – різнобарвним бісером..  В даний час знахідки із сарматських могил знаходяться у Вінницькому обласному  краєзнавчому  музеї.
bushaparkІсторична, славнозвісна, героїчна Буша…
Це село відоме не тільки славетною історією, але й багатьма пам’ятками історії та культури. Бушанський рельєф, археологічні трипільські знахідки, башта Бушанського замку, скельний храм, давні кам’яні вироби, хрести, парк історичної скульптури, Гайдамацький яр, музей – ось неповний перелік тих унікальних пам’яток, які вражають кожного, хто хоч раз побував у цьому селі.
Окрасою його, безперечно, є унікальний Бушанський рельєф. Щодо часу виникнення, змісту композиції мистецьких традицій, які вплинули на його формування, досі немає одностайної думки в археологів, істориків, мистецтвознавців, краєзнавців Поділля. Датування її знаходиться в межах І-ІІІ ст.. до XVI ст. На рельєф зображено півня, дерево, людину, оленя і рамку, в якій вмістився напис, що пояснював композицію. Скельний храм, де розміщений рельєф, свідчить, що язичеські культи і обряди давніх українців були в значній мірі використані та трансформовані християнською релігією.
Вивчення історичної літератури ХVІІ-ХХст., археологічних звітів, енциклопедичних та періодичних видань, народних переказів, а також проведене дослідження реконструкції напису у рамці фотографії 1883 р дало можливість по-новому глянути на славнозвісну пам’ятку.
Польський напис, що реконструйовано з фотографії читається: “В містечку Антополі 1524 року 3 червня зосталась єдина Бася”. З історії відомо що в 1524 р було кілька спустошливих нападів татар і турків на землі польсько-литовської України. Конкретна дата, безперечно, вказує на трагічний час знищення містечка Антополя, на місці якого з часом виникло нове поселення Бассія – Буша ( Доречно, що Буша мала ще одну назву: “Антопіль – місто антів”.У деяких історичних джерелах назва Буші згадується як Бассія. Тобто, нове поселення отримало власну назву від жіночого імені Басі (Барбари) – Буші).
Людина зображена на рельєфі – Бася-Буша. Рельєфна композиція вибита на стіні печери, яка, очевидно, мала певне відношення до порятунку жінки у трагічний 1524 р Поблизу с. Буші протікає маленька р.Бушанка.
Стиль різьби пам’ятки великим рельєфом, а також певні закони освітлення предметів вимагали щоб джерело освітлення розміщувалося саме навпроти рельєфної композиції. Таким чином, підтверджуються основні, головні висновки, які зробив 0.0.Формозов у 1966 р., дослідивши Бушанський рельєф. Створено його не раніше першої чверті XVI ст.
У композиції пам’ятки присутні елементи символіки. Рельєф відображає одну з сторінок історії с.Буша. Рельєф викликав широку зацікавленість і, мабуть, далеко не закінчену суперечку вчених -археологів, мистецтвознавців, дослідників-аматорів.
Новий кам’яний вік (ІV-V тис. до н.е.) представлений на бушанській землі цілим рядом археологічних знахідок, предметів народного побуту, які входять в експозицію музею, що розташований в сільській хаті ХІХ ст.
Містобудівним ядром, військово – адміністративним центром Буші у ХVІІ ст. був замок. Судячи з руїн, він являв собою прямокутну у плані споруду. Бойові лінії кам’яних стін посилювали чотирикутні вежі. Замок мав одні ворота, які знаходились у північній замковій стіні, недалеко від двох дозорних башт, одна з яких збереглась до наших днів.
Особливе місце серед бушанських експонатів займає парк, де щороку проводяться пленери кам’яної скульптури. Адже Буша є одним із тих історично – пам’ятних місць України, духовний заряд яких діє впродовж довгого часу, яке має велику силу притягання нових поколінь людей, наділяючи їх духовною наснагою.
gaidamyarСеред грабового лісу стрімкі та пологі пісковикові скелі утворюють надзвичайної мальовничості ландшафт. За народними переказами саме в цьому урочищі поблизу села Буші таборилися гайдамацькі загони, за що місцевість дістала назву “Гайдамацький яр”.
Історія Поділля, як і історія України, – це дзвін козацьких шабель, це перемоги над поневолювачами, це запальна козацька пісня і героїчна боротьба. Козацтво і сьогодні поширене на Ямпільщині. Тут діють районне козацьке товариство Святого Спаса та козацько – молодіжна організація “Подільська січ”. Центром козацької слави, звичайно ж, є Буша, де часто проводяться козацькі свята, зустрічі. Яскравим прикладом тому є щорічне святкування Дня Буші 14 жовтня.

horovod

Проте, історію та культуру кожного краю, творять люди, наші сучасники, які щоденною працею, майстерністю, даром Божим прославляють свою малу Батьківщину. Ямпільчани горді того, що поруч живуть такі особистості як поетеса, член Спілки письменників України  Г.Сіра, заслужений майстер народної творчості В.Наконечний, славетний гончар В.Слупський, династія Пірняків, яка свято береже історію Буші та відроджує промисел каменотесні у районі, різьбярі – подружжя Полесів та  Г.Охрімов.
Гостей ямпільщини радо зустрічають сучасні  комфортабельні готелі міста, заклади громадського харчування, місця культурного відпочинку. Гостинністю і щедрістю наділена кожна оселя, кожна сім’я, кожна  територіальна громада району.
Побувайте на Ямпільщині! Тут живуть славні люди, які люблять свій край, пишаються його минулим, створюють сьогодення і працюють заради майбутнього.   Вам сподобається чисте, настояне на ароматах трав, повітря. Ви побачите мальовничі пейзажі, могутній Дністер,  лани та ліси. Це частка нашої батьківщини, краса України – Поділля!

АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС
В аграрному секторі економіки району господарську діяльність проводять 43 сільськогосподарські підприємства, що обробляють 41,8 тис. га ріллі; 5 вертикально-інтегрованих сільськогосподарських підприємств району орендують 18,1 тис. га ріллі; 19 сільгосппідприємств різних форм власності, що працюють без інвестора орендують 22,6 тис га ріллі; 19 фермерських господарств обробляють 1,1 тис. га ріллі.
apk-pasportПлоща посіву с/г культур по всіх категоріях господарств становить 51215 га, з них по с/г підприємствах 40988 га.
Зернові культури в структурі посівних площ займають 55 %, технічні – 28 %, кормові – 12 %, овочі і картопля – 5 %.
Всього зернові планується посіяти на площі 28,6 тис. га (+ 516 га до м. р.), в тому числі кукурудзу 9,4 тис. га (+ 2412 га до м. р.), цукрові буряки 4,9 тис. га (+ 962 га до м. р.), овочі – 669 га (+ 109 га до минулого року). Валовий збір зерна досягнуто в заліковій вазі 134 тис. тонн, або на 23 тис. тонн більше ніж в минулому році, це був рекордний врожай за всю історію Ямпільщини, де було досягнуто середньої урожайності культур більше 50 ц/га.

apk-pasport2

За 2011 рік вироблено 13,8 тис. тонн молока, або на 91 тонну (1 %) менше як за 2010 рік, м’яса – 13 тис. тонн, що менше до минулого року на 59 тонн (4 %). Поряд з цим, виробничою програмою на 2012 рік, передбачається зростання виробництва цих важливих видів продукції і вже в січні місяці 2012 року забезпечено приріст до минулого року на 13 тонн м’яса та 254 тонни молока.
У 2012 році передбачається реалізувати 6 інвестиційних проектів на суму 3,1 млн. грн., в тому числі 4 інвестиційні проекти пов’язані з придбанням техніки і два проекти з реконструкції молочно – товарних ферм.
Станом на 01.01.2012 року власникам майнових та земельних паїв виплачено орендної плати, майже 97 % від нарахованої суми, що складає біля 22 млн. грн., при цьому виплата за оренду землі склала 4 % від нормативної вартості орендованого паю.

ПРОМИСЛОВЕ ВИРОБНИЦТВО

В Ямпільському районі промисловість базується на 4 підприємствах, що входять до основного кола звітуючих і формують промислові показники району, із яких два підприємства мають сезонний характер роботи.
Промисловими підприємствами району, що входять до основного кола звітуючих, за січень-грудень 2011 року виготовлено продукції у фактичних цінах на суму 42062,6 тис. грн., що більше на 13455,2 тис. грн., або на 47 %, у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
priladobudivnyiВАТ “Ямпільський приладобудівний завод” спеціалізується на виробництві контрольно – вимірювальної апаратури – побутових газових лічильників. Побутові лічильники газу не мають аналогів, як у вітчизняних так і зарубіжних виробників.
На підприємстві обсяги продукції порівняно з відповідним періодом 2010 року в 2011 році збільшились на 12731,4 тис. грн., або у 2 рази і становлять 26893,8 тис. грн., що становить 63,9% до загалу промислової галузі. Керівництвом заводу у поточному році запроваджено виробництво промислових лічильників G – 25, G – 40, та вимірювальні комплекси “РУСЬ”. Продукція заводу реалізується як в межах країни, так і експортується до Росії та Таджикистану.
Тут вивчається новий інвестиційний проект по виробництву побутових котлів для споживачів на які є замовлення із зарубіжжя.
maslosirzavodВАТ “Ямпільський маслосирзавод” засновано 15 листопада 1996 року шляхом перетворення орендного підприємства Ямпільський маслозавод у відкрите акціонерне товариство. Товариство є юридичною особою приватного права. Діяльність товариства спрямована на виробництво та реалізацію молочних продуктів та продуктів переробки молочної сировини.
Випуск продукції на ВАТ “Ямпільський маслосирзавод”, порівняно з відповідним періодом минулого року, збільшився на 39,2 тис. грн. і становить практично минулорічний показник 13067,0 тис. грн. Зменшення обсягів на заводі спричинено в першу чергу з слабкою активністю підприємства, відсутністю інвестиційних планів по розміщенню стабільної бази заготівель на місцях, тобто безпосередньо біля виробника. А брак обігових грошей на впровадження активнішої цінової політики лише усугубляє ситуацію.

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація пароль