Культура


 

Мережа закладів культури і туризму райдержадміністрації становить 57 закладів: районний будинок культури, сільських будинків культури – 11; сільських клубів – 17; централізована бібліотечна система з 21 філією, музей образотворчого мистецтва з історико0краєзнавчим відділом, районна дирекція кіномереж, 4 музичних школи, та Державний історико-культурний заповідник “Буша”, який фінансується з обласного бюджету. В районі дієють 13 «народних» аматорських колективів, в тому числі два «зразкових» колективи, які беруть активну участь в районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах та фестивалях.

З метою сприяння розвитку, збереження, поширення народної творчості в Ямпільському районі започатковані та діють районні фестивалі щедрівок та колядок «Різдвяне диво», «Великодня писанка» та «Квітневе інтермеццо», обласні фестивалі «Мамину сорочку пригорну до серця» та «Купальський вінок», Всеукраїнський симпозіум скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг»

В дитячих музичних школах району, три з яких знаходяться в сільській місцевості, навчаються понад 500 учнів. В даних закладах викладають не лише музику, а й хореографію та декоративно-прикладне мистецтво.

На території району знаходяться 118 пам’яток археології, 53 пам’ятки історії, 3 пам’ятки монументального мистецтва та 5 пам’яток архітектури і містобудування.

В 2016 році поновлено роботу Ямпільської дирекції кіномереж, в результаті чого проводиться систематично демонстрація художніх, документальних та анімаційних фільмів для дітей і дорослих.

В цьому році гостинно відкрив двері після капітального ремонту оновлений сільський клуб  Порогівської громади, де завдяки капіталовкладенням різних рівнів жителі с.Пороги матимуть можливість насолоджуватися  світом прекрасного в затишних умовах.

 

____________________________________________________________________________________________

Мережа закладів культури і туризму в районі налічує 65 закладів. З них на районному бюджеті 64, на обласному 1, що відповідає соціальним нормативам забезпечення населення клубними та бібліотечними закладами.
Мережа закладів культури клубного типу в Ямпільському районі налічує 30 закладів, до яких входять: районний будинок культури -1; міський будинок культури – 1; сільських будинків культури – 11; сільських клубів – 13; клубів-бібліотек – 4.Бібліотечна мережа Ямпільського району складається з 28 бібліотек: центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, Ямпільська міська бібліотека, 25 сільських бібліотек.
Діяльність в галузі позашкільної світи забезпечує 4 дитячих музичних школи, три з яких знаходяться в сільській місцевості.
Крім того в районі діє районна дирекція кіномережі, музей образотворчого мистецтва з історико-краєзнавчим відділом.
Державний історико-культурний заповідник “Буша” знаходиться в безпосередньому підпорядкуванні обласному управлінню культури і туризму.
Діяльність галузі забезпечує 173 працівника, з них спеціалістів 147, технічного персоналу 26 чоловік. Із загальної кількості працюючих на повну ставку працює 122 чоловіки, на 0,75 ставки 8 чоловік, на 0,5 ставки-39 чоловік, на 0,25 ставки – 4 чоловіка.
Клубних спеціалістів 56 чоловіки, з них 44 працюють у сільській місцевості. Мають вищу освіту ІІІ-ІV рівнів акредитації – 9 спеціалістів, вищу освіту І-ІІ рівнів акредитації – 37 чоловік. З середньою освітою працює 10 чоловік. У закладах культури клубного типу Ямпільського району працює 143 клубних формування, в яких приймають участь 1466 учасників. Із них 60 дитячих колективів із кількістю учасників 596 чоловік. Аматорські колективи та гуртки, любительські об’єднання працюють систематично. В основному це вокально – хорові, хореографічні, оркестри та художнього читання.
В районі діють 13 колективів, які носять звання “народний” (“зразковий”). В 2008 році 8 із них пройшли атестацію і підтвердили своє звання. Крім того в 2009 та 2010 роках звання “народний” вперше захистили три колективи району, це колективи Великокісницького, Качківського та Гальжбіївського сільських будинків культури.
В 2010 році заклади культури району провели значну роботу з освітлення основної події в житті України – 65-ї річниці визволення України від німецько – фашистських загарбників. Було розроблено заходи для сільських закладів культури по відзначенню ювілейних міроприємств. Ці заходи включали в себе тематичні концерти, театралізовані свята, виставки. Спеціально було розроблено положення про Естафету Перемоги, яка стартуючи в 2009 році – річницю Звільнення України від фашистів, пройшла по всіх територіальних громадах району, поповнювалась матеріалами про ветеранів Великої Вітчизняної війни, про їх життя та сьогодення і фінішувала 9 травня 2010 року в День 65-ї річниці Перемоги. В комплексі із концертами аматорів сцени були організовані виставки досягнень сільської громади, кращі роботи народних майстрів, фотовиставки.
Влітку 2009 року в с. Клембівка було започатковано і проведено фестиваль народної творчості “Мамину сорочку пригорну до серця” – де в повній мірі було розкрито таланти – у вишивці, малярстві, пісенному мистецтві. В серпні 2010 році проведено ІІ фестиваль народної творчості “Мамину сорочку пригорну до серця”.
В 2010 році започатковано районні фестивалі “Співоче поле”, “Із чистих джерел” та “Чарівний гончарний круг”, які пройшли у рамках святкування 19-ї річниці Незалежності України в Качківській, Гальжбіївській, Довжоцькій територіальних громадах району. Були задіяні всі заклади культури району.
На період весняно-польових робіт організовано концертні бригади, що складались з працівників закладів культури. З концертними програмами та виставками виступали перед працівниками сільськогосподарських товариств.
Одне із основних завдань роботи закладів культури району спрямоване на виконання Програми загальнодержавної підтримки молоді. Для дітей та молоді організовуються та проводяться різноманітні культурно-освітні та розважальні заходи, молодь залучається до роботи в клубних формуваннях.
Бібліотечних працівників 37 чоловік з них 25 працюють у сільській місцевості. Мають вищу освіту ІІІ-ІV рівнів акредитації – 8 спеціалістів, вищу освіту І-ІІ рівнів акредитації – 26 чоловік. З середньою освітою працює 1 чоловік. Основним завданням бібліотек є організація бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування читачів, бібліотеки працюють над втіленням в життя довгострокових Програм прийнятих урядом, а також районними та сільськими радами. В центральній районній бібліотеці функціонують такі відділи: абонемент, юнацька кафедра, читальний зал, методичний кабінет, відділ комплектування та обробки літератури. Пріоритетами бібліотек є: підтримка освіти і самоосвіти, культурного розвитку кожного жителя, обслуговування користувачів бібліотек, задоволення їх інформаційно-бібліографічних запитів на книгу, забезпечення широкого доступу до інформації починаючи від найбільш демократичного режиму запису читачів.
Центральна районна бібліотека обслуговує – 2287 читачів та видає – 43397 примірників.
Районна дитяча бібліотека обслуговує – 2427 читачів та видає – 49972 примірники.
Серед масової інформації найбільш ефективною є Дні інформації. В центральній районній бібліотеці по даній темі проведено “Невідомі сторінки відомих біографій”, в районній бібліотеці для дітей “Професія-мій вибір”, в Клембівській сільській бібліотеці “Україна від подиху століть до сьогодення”, в Качківській сільській бібліотеці “Бібліотеки-це пошук до істини”, Великокісницька сільська бібліотека “Європа – наш спільний дім”.
Підтримуючи змістом своєї діяльності державну політику, бібліотеки району проводять роботу за діючими програмами: “Програма збагачення та розвитку культури і духовності українського суспільства”, “Програма правової освіти”, “Загальнодержавна Програма Молодь України на 2009-2015 роки” та інші.
Популяризація книг проводиться різними формами бібліотечної роботи: тематичні та літературні вечори, обговорення та прем’єри книг, зустрічі з письменниками, конкурси читачів, літературні години, краєзнавчі читання, книжкові виставки літератури та інші.
В бібліотеках проводилися зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, уроки мужності, години пам’яті, обговорення книг.
Так, в центральній районній бібліотеці проведено: вечір – зустріч з ветеранами “Сповідь солдатських сердець”;
В районній бібліотеці для дітей урок мужності “Хай пам’ять знову нас веде в роки далекі грізні”;
Клембівська сільська бібліотека провела літературно-музичну композицію “Знов білим цвітом вкрилися сади. І знов приходить свято Перемоги”;
Качківська сільська бібліотека оформила цикл книжкових виставок “Світло великого подвигу”;
Годину пам’яті “Себе ви обезсмертили навіки” проведено у В.Кісницькій сільській бібліотеці.
Одне з чільних місць в роботі даних бібліотек належить вихованню любові і дбайливого ставлення до рідної землі, – своєї “малої батьківщини”, її історії, поваги до народних традицій і звичаїв, фольклору, любові до рідної природи. Цьому сприяє проведення в бібліотеках диспутів, уроків історичної пам’яті, історичних подорожей, оформлення краєзнавчих куточків, де оформляються інформаційні стенди, тематичні папки – досьє, в яких зібрано газетний матеріал з історії села, тематичні картотеки. В бібліотеках організовано постійно діючі виставки:
Особлива увага приділяється проблемам правового виховання і формуванню правової культури. Бібліотечні працівники використовують нові форми роботи з молоддю, з дітьми залучаючи батьків, вчителів, юристів. Правовий колаж “Право – мистецтво добра і справедливості”, день правових знань “Закони України – громадянам України”, година права “Знай свої права”, Правова гра “Як уникнути біди”, правовий ринг “Свобода чи вседозволеність” – ось те нове, що запровадили бібліотекарі, щоб зацікавити своїх читачів правовою тематикою. На базі центральної районної бібліотеки діє інформаційно-правовий центр, де проводяться юридичні лекторії “Підліток і закон”, зустрічі з юристами “Закони пишуться для того, щоб їх виконувати”, “Ти і закон”, бесіди “Наш закон – наша сила”, юридичні години “Правова держава – яка вона?” також працівниками районного управління юстиції надавалась безкоштовна правова допомога молоді та малозабезпеченим верствам населення.
При центральній районній бібліотеці діє два клуби, літературно – мистецький “Перлина” та молодіжний клуб “Сучасник”. Діяльність клубів спрямована на відродження українських традицій, формування у молоді інтересу до поезії, до історичних витоків та до знання рідного краю. Серед засідань клубів можна виділити такі: поетичний альбом “Кохалася берізонька з березнем” (до Міжнародного жіночого дня), літературно-музична композиція “Хотіла б я піснею стати у свою хвилину ясну” (до Дня народження Лесі Українки).
В районній бібліотеці для дітей діють два клуби за інтересами “Чебурашка” для учнів 1- 4 класів та “Сузір’я” для учнів 5- 9 класів. Клуб “Чебурашка” об’єднує тих, хто любить книгу, казку. Тут відбуваються обговорення книг, зустрічі з цікавими людьми, літературні ранки. Цікавими та змістовними були такі заходи як: година спілкування “Як добре, що казка усіх нас зібрала, дорослих і діток разом поєднала”, літературне свято “Матінку рідненьку з святом привітаю”, інтелектуальна гра “Що? Де? Коли?
Якісний склад працівників музейних закладів становить 5 чоловік, 3 чоловік мають вищу освіту ІІІ-ІV рівнів акредитації, вищу освіту І-ІІ рівнів акредитації – 2 чоловік. Ямпільський районний музей образотворчого мистецтва є культурно-освітнім, науково-дослідним закладом. Профіль музею художній. Вид образотворчий. При музеї діє краєзнавчий відділ. Метою музею та відділу є вивчення, комплектування та популяризація природи, пам’яток археології, історії, культури регіону, пропаганди творів образотворчого мистецтва, що являє собою цілісне історичне, культурне, мистецьке, а також етнічне та соціальне утворення, збереження та використання пам’яток природи, матеріальної і духовної культури, прилучення громадян до надбань національної та світової історико-культурної спадщини. Основними напрямками діяльності музею є науково-дослідницька, культурно-освітня діяльність, комплектування музейних зібрань, експозиційна, фондова, видавнича, пам’яткоохоронна робота.
Музей у своїй діяльності керується чинним законодавством України, розпорядженнями та рішеннями виконавчого комітету Ямпільської районної Ради, наказами відділу культури і туризму Ямпільської райдержадміністраціями, нормативними документами з методики та практики музейної роботи та Положенням музею.
Ямпільщина – край високої культури і духовності, який за свою історію нагромадив величезну скарбницю народних традицій, звичаїв, обрадів.
Народна культура завжди була чи не найважливішим елементом національної консолідації, могутнім чинником у справі утвердження ідей громадського суспільства.
Саме тому в районі велика увага приділяється етнологічним дослідженням рідного краю, питанням збереження і примноження здобутків традиційної народної культури.
Відрадно, що сьогодні у сучасному народному мистецтві спостерігається велике розмаїття форм, стилів, художніх трактувань. Але наше завдання полягає в тому, щоб їх основою стало традиційне автентичне мистецтво, адже наше майбутнє в духовному єднанні з минулим.
Народне мистецтво Ямпільщини живе, розвивається, збагачується новими іменами і здобуває дедалі більше прихильників.
Традиційна культура народу тісно пов’язана з природними умовами, історичним буттям етносу, способом його життя, діяльністю, характером, психологією. Вона виражена у матеріальній та духовній формах.

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація пароль