30.11.2018

МИХАЙЛО ВДОВЦОВ: ВОЄННИЙ СТАН ПОТРІБЕН
ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ НЕБЕЗПЕКИ ВІЙНИ ТА ОКУПАЦІЇ УКРАЇНИ

На території Вінниччини та ще дев’яти областей України на 30 днів введено в дію окремі положення Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Про заходи у зв’язку з цим розповідає голова районної державної адміністрації Михайло Михайлович Вдовцов.
– Відповідно до норм закону і Указу Президента є чітко визначений перелік міністерств і відомств, які розробляють свій план заходів.
Завдання ж вертикалі виконавчої влади – маю на увазі область, райони – полягає в координації цієї роботи. Рішення про впровадження заходів з обмеження прав і свобод громадян може приймати лише військово-цивільна адміністрація.

На сьогодні, як сказав голова Вінницької ОДА Валерій Коровій, для цього немає підстав. Будуть вживатись заходи в кожній службі. Основне завдання гарантувати безпеку громадян і, враховуючи можливість зовнішньої загрози, оперативно реагувати на це.
– Чи вплине воєнний стан на життя цивільного населення?
– Як ви знаєте, Президент включив до Указу №390 лише кілька заходів з 24 можливих, передбачених у законі «Про правовий режим воєнного стану». Це свідома позиція Глави держави, який хоче, щоб воєнний стан мінімально вплинув на життя цивільного населення. Більшість заходів стосуються Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ, а також координації дій між ними.
– Введення воєнного стану передбачає проведення заходів з конфіскації автотранспорту та іншої власності, примусової трудової повинності та деяких інших. Як буде впродовж цих 30 днів?
– Під час дії воєнного стану НЕ ПЛАНУЄТЬСЯ заходів конфіскації автотранспорту та іншої власності, примусової трудової повинності, розквартирування особового складу у приватному житлі тощо.
Щодо інших заходів, як то введення комендантської години чи обмеження торгівлі спиртним – вони можуть бути задіяні у випадку необхідності та посилення небезпеки вторгнення військ Росії.
– Що стало причиною введення воєнного стану? Люди запитують, чому такі заходи на зміцнення держави та її Збройних сил не вводились раніше?
– Однією з причин введення воєнного стану стали розвіддані, що свідчать про небезпеку захоплення ряду прибережних міст Азовського моря Росією для створення сухопутного коридору до анексованого Криму. Про це, зокрема, заявив посол України в ООН Володимир Єльченко на засіданні Радбезу ООН. Зрозуміло, що Керченський міст не справляється і не може допомогти у питанні водопостачання та енергопостачання півострова, який окупувала Росія.
Воєнний стан не був введений раніше, зокрема у 2014-2015 роках через цілий комплекс причин. Вперше Росія відкрито напала на українську армію – силами катерів ФСБ та кораблів Чорноморського флоту. Це фатальна помилка Путіна, який до останнього часу заперечував наявність на Донбасі російських військ. Вводячи ВС тепер, Україна реагує на відкриту агресію.
У 2014-2015 рр. не було угоди з МВФ і, відтак, і гарантій фінансової допомоги для виходу з-під загрози дефолту.
Україні у воєнному стані ніколи б не дали безвіз, під загрозою опинилася б і угода про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС. Достатньо згадати, як важко вона ратифікувалась у Нідерландах.
– Чи не вплине воєнний стан на вибори, зокрема, президентські, які, відповідно до Конституції України, мають відбутися 31 березня 2019 року?
– Ініціатива скорочення воєнного стану до 30 днів належить Президенту і викликана бажанням зняти будь-які спекуляції щодо впливу ВС на вибори. Водночас у РНБО вважають, що за 30 днів вони проведуть всі належні заходи для необхідного посилення оборони. На жаль, є приклади протилежні. Народні депутати Радикальної партії та Батьківщини, які замало не зірвали засідання Верховної Ради, більше стурбовані не обороною країни, а задоволенням власних інтересів на виборах. Бажання дорватись до влади або заробити на виборчій кампанії вони поставили вище інтересів збереження України.
– Які фактичні зміни ситуації дає воєнний стан?
– У режим готовності приводиться протиповітряна оборона. Проводитимуться навча-льні збори з резервістами оперативного резерву. Прикордонслужба посилить охорону державного кордону та адмінмежі з Кримом. Розширення списку обмежень може бути ВИКЛЮЧНО за умов наступу Росії.
– А як в інших країнах діють, коли виникає загроза захоплення міст, території держави?
– Водночас, країни ЄС дають нам приклад як діє надзвичайний стан – непомітно, та ефективно. Наприклад, після терактів 2015 року у Франції був запроваджений надзвичайний стан, який зберігався до 2017 року. Він не лише не перешкодив проведенню виборів, але й не зменшив туристичний потік, або акції протесту опозиції.
Проте, завдяки надзвичайному стану лише в 2017 році у Франції було попереджено 7 терористичних актів.
Воєнний стан – це не обов’язково обшуки і репресії – ці картинки у нас в пам’яті завдяки радянським пропагандистським фільмам. Воєнний стан потрібен для зменшення небезпеки війни та окупації України
– Дякуємо за надані роз’яснення.

Поділись з ближнім:

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація пароль