01.06.2018

У БУШІ ВІДКРИТО ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ

 

23 травня ц.р. в с.Буші відбулась знаменна для усього району подія – відкриття художнього музею в державному історико-культурному заповіднику та закриття Міжнародного мистецько-культурологічного фестивалю «Мальована хата», започаткованого мистецькою фундацією «АRT-слід» під керівництвом Миколи Крижанівського.
Вже четвертий рік цей фестиваль крокує селами східного Поділля, художники відроджують настінний розпис, один з найдавніших видів народного мистецтва, розмальовуючи хати.

Настінний розпис увібрав у себе деякі традиції та елементи, характерні для вишивки, килимарства, писанкарства. Ось і в Буші на стінах осель з’явилися художні витвори рук 10 художників з усієї України та Молдови, які взяли участь у фестивалі, що проходив у цьому мистецькому селі з 17 по 23 травня ц. р.
Митці розмалювали загалом 10 об’єк-тів, на яких і елементи петриківського розпису, і орнаменти подільських рушників, і картини в стилі наївного народного малярства. Неможливо без захвату дивитися на величезне, на всю стіну панно «Козак Мамай», яке з’явилося на приміщенні Бушанської сільської ради з-під вмілих рук художника Василя Слободянюка, приваблюють туристів мальованими стінами і оселі жителів та кафе «Затишна Буша».
Учасники фестивалю з відчуттям радості від вдало виконаної справи зібралися біля приміщення художнього музею в затінку прохолоди дерев на свято. Сюди зійшлися і жителі села та приїхали шановані гості з Ямполя і Вінниці, зокрема депутат обласної ради, директор Департаменту фінансів Вінницької ОДА Микола Копачевський, начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Станіслав Городинський, голова Ямпільської райдержадміністрації Михайло Вдовцов, на-альник відділу культури і туризму РДА Віктор Замишляєв, керівництво села та місцевого сільгосппідприємства, працівники районного музею образотворчого мистецтва та ін. Завітали з чудовим концертом на свято вихованці та викладачі Ямпільської дитячої музичної школи, які класичними та естрадними мелодіями, виконаними на скрипці, баяні, фортепіано, гітарі, а також милозвучними піснями юних солістів створили ліричний настрій з самого початку свята.
Відкрила захід ведуча Марина Остапець, яка відзначила, що дружний колектив заповідника довго і старанно працював над тим, аби створити художній музей. Започаткував цю справу ще колишній директор заповідника Олександр Пірняк, який клопотався викупом хати під музей, що стояла б на шляху туристичного маршруту до дохристиянського Скельного храму. Завдяки підтримці місцевої, районної та обласної влади цю справу вдалося вирішити, у приміщенні зроблено добротний ремонт, і тепер тут розмістився просторий художній музей, де експонуються роботи художників Вінниччини, які є частими гостями у Буші. Експозиції картин змінюватимуться.
До вітального слова на імпровізовану сцену запросили почесних гостей. Першим висловив щирі слова вітань депутат обласної ради, директор Департаменту фінансів Вінницької ОДА Микола Копачевський, який подякував за те, що бушанці бережуть і примножують історичні та культурні традиції, зокрема відзначивши сподвижництво у цій важливій справі колишнього і нинішнього керівників заповідника.
Зі щирими словами вдячності дирекції заповідника та художникам – учасникам Міжнародного мистецько-культурологічного фестивалю «Мальована хата» виступив начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Станіслав Городинський, який відзначив Подяками управління культури і мистецтв Вінницької ОДА та обласного Центру народної творчості художників – учасників фестивалю і найперше вручив Подяку засновнику фестивалю жителю с.Сліди Могилів-Подільського району Миколі Крижанівському, а також художниці Оксані Городинській з м.Могилева-Подільського, Оксані Мелобенській з м.Умані, Заслуженому майстру народної творчості Василю Слободянюку з Вінниці, Аурелу Пержовському з с.Окниці Республіки Молдова, Сергію Бугаю – художнику, працівнику обласного Центру народної творчості та іншим художникам.
Зі щирою радістю та словами вдячності виступив і голова райдержадміністрації Михайло Вдовцов, який підкреслив, що Буша продовжує розвиватися як культурний туристичний центр, берегти народні традиції, і це дуже приємно:
– Ми починали рік з фестивалю «Різдво в Буші», а тепер тут вже інший фестиваль, і вводиться в дію новий об’єкт – художній музей і це радує. Там, де розвивається село, де люди прагнуть змінюватися на краще, там хочеться допомогти у вирішенні соціальних питань та розвитку інфраструктури населеного пункту. Ось, зокрема, вже прийнято рішення відремонтувати дорогу в Бушу з виходом через Татарську гору. У цьому селі тягнуться до мистецтва не лише художнього, а й музичного. Зокрема, директор місцевого сільгосппідпри-ємства, депутат районної ради Михайло Гнидюк клопотався про те, аби в село з концертом приїхала Ямпільська дитяча музична школа, щоб батьки побачили, як талановито грають та співають діти, аби в кінці літа можна було провести відбіркові конкурси і набрати дітей з Буші для навчання в Ямпільській ДМШ. Поталанило бушанам і з головою села. Олександр Ільницький не лише вболіває за історичну та мистецьку спадщину, а й прагне, аби розвивалася інфраструктура села. Нещодавно проект, написаний ним, переміг в обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад, завдяки чому буде виділено кошти для спорудження нового водогону у селі, – сказав Михайло Вдовцов.
Сільський голова Олександр Ільницький привітав присутніх із важливою подією і подарував картину для нововідкритого художнього музею.
Директор ТОВ «Буша» Михайло Гнидюк поділився спогадами про те, як в 1986 році було започатковано в селі мистецький пленер каменотесів «Подільський оберіг». Він запропонував, аби Буша розвивалася і далі – викупити приміщення дитсадка для відкриття ще одного музею, а також висловив пропозицію, аби діти з Буші та інших сіл мали можливість навчатися в Ямпільській дитячій музичній школі, ДЮСШ, які утримуються за кошти районного бюджету, варто продумати забезпечення підвозу учнів на навчання.
Змістовним був виступ краєзнавця, колишнього директора заповідника Олександра Пірняка. Він поділився своїми позитивними емоціями від того, що під приміщенням, яке ще донедавна було в руїнах, тепер грає скрипка і здіймається в піднебесся музика інструментального оркестру, створено таке чудове джерело мистецтва – музей. Він щиро подякував всім, хто причетний до цієї доброї справи. До цих теплих слів приєдналася і його дружина Надія Пірняк, яка подякувала учасникам фестивалю за прекрасні малюнки на хатах, які тішитимуть зір односельчан і приваблюватимуть туристів.
Виступив і засновник фестивалю «Мальована хата» Микола Крижанівський, який охарактеризував настінний розпис, який вдалося створити митцям під час фестивалю, а також подякував бушанам за гостинний прийом, а представникам районної влади за підтримку у відродженні цього старовинного мистецтва.
В.о. директора історико-культурного заповідника «Буша» Ірина Захарчук була щедрою не лише на теплі слова вітань та вдячності, а й вручила Грамоти та премії художникам, роботи яких прикрашають новостворений музей, зокрема Олексію та Людмилі Альошкіним, Світлані Телець, Юрію та Олені Кізімовим, В’ячеславу Пастернаку, Галині Смазі, Миколі Олійніченку. Вона також щиро подякувала всім, хто допомагав і всіляко підтримував в нелегкій напруженій роботі по створенню музею, зокрема сільському голові Олександру Ільницькому, Михайлу Леонтійовичу Вдовцову, колективу ДНЗ «Буша», Андрію Чернезі, Юрію Кізімову, Світлані Телець, Лілії Коноплі, Людмилі Радько, Сергію Микитюку та Валерію Боднару.
Педагогам та вихованцям Ямпільської ДМШ та учнівському колективу Бушанської ЗОШ також було вручено Подяки та солодкі подарунки.
Настала урочиста мить перерізання червоної стрічки. Цю почесну місію доручили Олександру Пірняку та Ірині Захарчук, після чого всі учасники свята зайшли до музею і оглянули його експозицію, отримавши масу позитивних емоцій. Тут представлені не лише роботи вінницьких художників, серед яких чудові бушанські пейзажі, натюрморти Миколи Олійніченка, Галини Смаги, Світлани Телець, Юрія Кізімова, а також скульптури з бронзи та гіпсу Миколи Крижанівського, роботи ручного ткацтва Олени Кізімової, чудові витвори ручного ковальства В’ячеслава Пастернака, графіка Олексія та Людмили Альошкіних та ін.

Ямпільська районна газета “Ямпільські вісті”
Поділись з ближнім:

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація пароль